Hassas döküm yöntemi ile üretilen parçalar çok ince boyutsal toleranslara sahiptir ve kontaklı (malzemeden akım geçirme)  test yöntemi ile kontrol edilmeleri istenmez. Özel tasarım olan bu tip cihazlarımızda hassas döküm parçalarının kontaksız magnetik partikül testi gerçekleştirilir. Kontaksız testten kastedilen parça üzerinden akım geçirmeyip parçayı sadece magnetik akı tesirinde bırakmaktır. Bu özellik ile malzeme üzerinden akım geçirme esnasında kontak noktalarında oluşabilecek yanma riski de ortadan kalkmaktadır.

Tezgah farklı fazlar ile beslenen üç magnetizasyon devresine sahiptir. Bunlardan iki tanesi karşılıklı çalışan elektromıknatıs çiftleridir. Üçüncü magnetizasyon devresi kontaklı kontrolde olduğu gibi bobin devresidir. Bu üç magnetizasyon devresi parça üzerinde birbirine dik magnetik alanlar yaratır ve tüm çatlakların görünmesini sağlar.

Tezgah içerisine yerleştirilen hasır bant üzerine test edilecek malzemeler dizilir ve bobin-elektromıknatıs grubunun bir baştan bir başa hareketi ile test tamamlanır. Tezgah aynı zamanda kontaklı kontrol imkanına da sahiptir.